נעים להכיר

נעים להכיר

מרוץ הר לעמק – נעים להכיר!

הר לעמק – מרוץ השליחים החברתי של ישראל, הינו מרוץ למרחק של כ- 200 ק״מ. תחילתו באתר ״האריה השואג״ בתל-חי, המשכו לאורך נופי הגליל העליון, עמק החולה, הכנרת, בקעת בית נטופה, הרי מנשה, וסיומו למרגלות תל שימרון והיישוב הקהילתי תמרת שבעמק יזרעאל. במרוץ 2022 המסלול מתחלק ל- 18 מקטעים ותחנות החלפה בין מקטע למקטע.  משתתפי המרוץ מתחלפים במקטעים השונים במתכונת של מרוץ שליחים. 

מי אנחנו

עמותת הר לעמק הינה עמותה רשומה שהוקמה בשנת 2009. חברי העמותה, תושבי הישוב הקהילתי תמרת וישובים נוספים בעמק יזרעאל. המשותף לכולנו הוא אהבת הריצה, הטבע ושמירת הסביבה. רובנו המכריע עוסק בתחביב הריצות הארוכות מזה שנים. כל חברי העמותה פעילים בהתנדבות.

כיצד נולד הרעיון   

בשנת 2007 השתתפו שניים מחברי העמותה במרוץ שליחים דומה במדינת ורמונט בארה"ב. הציצו ונפגעו. עם שובם ארצה העלו את הרעיון לאמץ את הפורמט, להעלותו ארצה ולבצע "גיור כהלכה". כל אחד מהחבורה המייסדת תרם המחאה אישית על סך -.1,000 ₪. יצאנו לדרך וקיווינו לטוב...

למרוץ הראשון נרשמו 650 רצים ומאז הכל היסטוריה ...

מועד המרוץ  (למה כל כך קשה לשנות את מועד המרוץ ?)   

מרוץ 'הר לעמק' הוא היחיד בישראל שתאריך קיומו קשור ללוח השנה העברי.

ליל הירח המלא הראשון אחרי פסח.           

מדוע בתאריך הזה? האם ניתן להזיז את המרוץ? ובכן, מעבר לחשיבות קיומו של המרוץ בלילה שבו הירח זורח במלואו, צוואר בקבוק קריטי הוא מגרשי החנייה ל - 6,000  משתתפים. האתרים היחידים היכולים להכיל כמות  רכבים כזו הם השדות החקלאיים, אחרי הקציר או לפני הזריעה.  לפיכך מועד המרוץ הוא, חלון הזמן הצר בו השדות יכולים לעמוד לרשותנו, באביב או בסתיו. בחרנו באביב שהכל פורח וירוק.

בדיוני העמותה עלו מגוון אפשרויות לבחינת הקדמת מועד המרוץ למרץ או אפריל, אל מול זמינות החניות לדוגמא: שימוש בשאטלים, חניות מרוכזות צמודות ישובים, ועוד, אך בסופו של יום חשבנו שהחופש של הרצים לנוע עם רכבם הפרטי עדיף. כמו כן נלקחו בחשבון צרכים אופרטיביים של המשטרה אל משימותיה ובפרט בצמידות לחגים בו מתקיים המרוץ ( יום העצמאות, ל״ג בעומר ).  לאור המגבלות המסקנה המתבקשת הינה שמועד המרוץ הינו קשיח. הסיכוי לשינוי מועד המרוץ במקרה של מזג אוויר קיצוני, גשם שוטף או חמסין, הוא קלוש. על הרצים להביא בחשבון שחלון הזמן לקיום המרוץ הוא צר ומצריך התחשבות במזג האוויר. במצבים קיצוניים, בריאות ובטיחות הרצים תעמוד תמיד בראש ובראשונה אל מול עיננו.   

המסלול

מסלול הריצה מבוסס ברובו על שבילי שטח העוברים בכמה אזורים גאוגרפיים בעלי אקלים שונה ותצורות נוף מגוונות. מסלול המרוץ מגוון מבחינת דרגות הקושי. הוא כולל עליות מאתגרות, ירידות, ישורת, תוואי קרקע סלעי, שבילים לבנים וחומים.

נתיב הריצה משולט ומסומן באמצעות כ - 2,000 שלטי חיצים מחזירי אור המוארים בלילה בתאורת לֶד. איכות הסימון פותרת לחלוטין את הרץ מהדאגה לניווט ולהתמצאות בשטח ביום או בלילה.

לא פחות מורכב הוא תכנון המסלול לרכבי הליווי של הקבוצות. בעיקר בדרכי הגישה לחניות והחניות עצמן המשפיעות על תזמון המעבר של רכב הקבוצה מתחנה לתחנה.

אנחנו מקפידים על הפרדה בטיחותית מלאה בין מסלול הרכב ונתיב הריצה, מצב המחייב פתרונות יצירתיים בעיקר סביב תחנות ההחלפה.

המתנדבים  

"המתנדבים הם הפנים של המרוץ", "המתנדבים מייצגים את ארץ ישראל היפה". המשפטים הללו מהדהדים באין-ספור הזדמנויות לאורך כל ההיסטוריה של המרוץ מיום הקמתו ועד היום. הם ממחישים את מרכזיותם של המתנדבים בהוויית המרוץ והפיכתם למשפחה אחת גדולה – משפחת הר לעמק. מספר המתנדבים במרוץ נע בין 200 ל - 300 איש ואשה. בעמותה קיימת פונקציה ספציפית לטיפול במתנדבים לאורך כל השנה: גיוסם, שיבוצם וחיזוק הקשר עימם.

השותפים

אבן היסוד של המרוץ הוא שילוב ומעורבות של קהילות לאורך מסלול המרוץ.

שילוב הקהילות מתבטא בארגון ושיתוף פעולה רב שנים לקיום מוצלח ומוקפד של המרוץ לכל אורכו והדוגמאות הן רבות:

המועצה האזורית גליל עליון וקיבוץ כפר גלעדי שותפים לאירוע הזינוק. המועצה האזורית גליל תחתון והתחנות שבתחומה והמועצה האזורית עמק יזרעאל תורמות לקיום האירוע. עם השנים נרקם שיתוף פעולה מופלא עם המגזר הערבי. המועצה המקומית עלבון. המועצה האזורית אל-בטוף, באמצעות מחלקת הספורט, מפעילה תחנת החלפה ייחודית ובה אוהל אירוח בדואי לקירוב לבבות. מתנדבים מהישוב ערבה מתפעלים תחנת מים בלב נתיב הריצה בבקעת בית נטופה. קבוצת רוכבי אופניים ממועדון הרכיבה של כפר מנדא מלווה זה שנים רצות ורצים בלילה בבקעת בית נטופה ולאחרונה קבוצת רוכבי אופניים ממועדון הרכיבה של בועיינה נוג'ידאת מבצעת פעילות דומה באזור אחר בבקעת בית נטופה.

התוודענו לראשונה למנהיגות הרוחנית של העדה הדרוזית בישראל בעקבות הקמת תחנת החלפת רצים חדשה סמוך לאתר נבי שועייב (קבר יתרו).

בנוסף אנו משתפים פעולה עם החקלאים לאורך מסלול המרוץ, בעלי תפקידים בישובים השונים, מועצת הדבש, קרן קיימת לישראל  ורשות הטבע והגנים.

תקציב  

תקציב 'הר לעמק' שקוף וברור. ההכנסות מורכבות מדמי ההרשמה - רצים ומלווים ומהכנסה של נותני החסות למרוץ. ההוצאות בנויות מטבע הדברים ממאות סעיפים של רכישות, התקשרויות ותשלומים שונים לצורך תפעול המערך הלוגיסטי של המרוץ. העמותה מוגדרת כמוסד ללא כוונות רווח. כולנו אנשים פרטיים ואין אף גוף כלכלי משמעותי, מוסדי או פרטי, שעומד מאחורינו. לפיכך, הצורך שלנו לסיים כל שנה באיזון תקציבי הוא מוחלט ובלתי מתפשר. כפועל יוצא מכך התקציב מנוהל בזכוכית מגדלת ובקפדנות חסרת פשרות. מדי שנה נבנה תקציב על-סמך הערכה ראשונית של מספר המשתתפים. כך הוא מאושר במוסדות העמותה. עם סיום ההרשמה עובר התקציב התאמות סופיות לפי מספר הנרשמים בפועל. במידה ונשאר עודף תקציבי הוא מושקע במרוץ הבא. כעמותה הוענק לנו מעמד של "ניהול תקין". את כל הפעילות הפיננסית של העמותה מלווה רואה חשבון באופן צמוד. אנחנו מגישים מאזן שנתי כדין והדו"ח הכספי שלנו נגיש לכל המעוניין באתר של רשם העמותות.

אחריות

אנו רואים חשיבות עליונה בבריאות המשתתפים וביטחונם ומקבלים את ההחלטות המקצועיות הנחוצות לשמור עליהם.
יחד עם זאת, כל משתתף מחויב לנהוג באחריות ולשמור על הכללים למען שלומם ובטיחותם של כלל המשתתפים.

מרוץ מהר לעמק לאן 

שאלות כגון: לאן פנינו מועדות? עד מתי? אנחנו מתבגרים, מי יחליף אותנו? מה יהיה אופיו של המרוץ בעתיד? האם לא הגיע הזמן לשנות את הפורמט? הן רק מקצת מהשאלות וההתלבטויות שאנחנו מתחבטים בהן בחצי השנה שאחרי המרוץ. בעמותה נערכים בתקופה הזו דיונים בעלי אופי "אסטרטגי" על הכיוון המיטבי להמשך המרוץ. ברור לנו שייתכנו שינויים והתאמות, יחד עם זאת חשוב לנו להמשיך ולשמור על רוח מרוץ הר לעמק.

לאחר שנים ספורות מהשקתו הפנמנו כי מרוץ 'הר לעמק' אינו שלנו יותר. הוא שייך כל-כולו לקהילת הרצים של ישראל. הרצים נשאו אותו למחוזות אליהם לא פיללנו. נוצרו קבוצות ריצה לזכר..., קבוצות גיבוש למנהלים, קבוצות של יחידות מיוחדות בצבא וכוחות הביטחון, להורים וילדים, למורים ולתלמידים, קבוצות העָצמה לנוער במצוקה, לבעלי צרכים מיוחדים עוד ועוד.

במקביל התפתחה "כלכלת מרוץ" של בתי מלון, צימרים ואתרי נופש עם תפוסה הקרובה ל 100% בימי המרוץ ומסעדות הפתוחות במיוחד"בלילה הלבן".

כך מצאנו עצמנו בתפקיד של facilitators, כלומר: מסייעים בלבד להגשמת חלומות ומאוויים של הרצים. המעמד הזה מעניק לנו תחושת סיפוק אדירה והוא ללא ספק אחד הכוחות המרכזיים המניעים אותנו קדימה וגורם לנו להמשיך ולשאת בעול.

ועל כך תודתנו לכם!